Porowatość włosów to klucz do właściwej pielęgnacji. Nie możesz oczekiwać, że olejek cudownie poprawi kondycję włosów, jeśli stosujesz nieodpowiedni do swojej porowatości typ oleju. Najtrudniej mają kobiety o mieszanej porowatości włosów. Jak zadbać o włosy? Co oznacza niska lub wysoka porowatość? O czym trzeba pamiętać?
Ludzkie włosy dzielą się na część podskórną i tę zewnętrzną. Pod skórą znajduje się cebulka, która w głównej mierze odpowiada za absorpcję składników odżywczych i przekazywanie ich dalej. Nad skórą znajduje się właściwa część włosa, na którą składa się łodyga i otaczające ją łuski. To właśnie one odpowiadają za porowatość włosów!
Porowatość włosów = stopień odchylenia łusek włosa od jego łodygi
Wyższa porowatość włosów oznacza, że łuski są mocno odchylone, a pomiędzy nimi i łodygą tworzy się wolna przestrzeń. Mocno odkryta łodyga włosa ma swoje wady, ale również zalety.
Włosy wysokoporowate:
+ lepiej absorbują substancje odżywcze z otoczenia, bo mają rozchylone łuski,
– szybciej tracą wodę, witaminy i minerały, bo łuski są cały czas niedomknięte.
Faktem pozostaje, że włosy powinny być zdrowe, dlatego wysoka porowatość nie jest wskazana. Łodygi włosów pozbawione ochrony są osłabione i podatne na uszkodzenia. Nic dziwnego, że włosy wysokoporowate częściej wypadają w nadmiarze, są pozbawione elastyczności, szorstkie, łamliwe i zdarza się, że towarzyszy im łupież lub podrażnienia skóry.
Wybór oleju do włosów nisko- i wysokoporowatych
W zależności od tego, jak ułożone są łuski włosów, różne oleje będą odpowiednie dla każdego rodzaju włosów.
Włosy niskoporowate polubią się z olejami o niewielkich cząsteczkach, które wnikną w głąb łodygi (np. rycynowy, lniany, słonecznikowy). Odpowiednie będą też masła (np. shea, kakaowe, kokosowe), które pokryją włosy zabezpieczającym filmem.
Włosy wysokoporowate potrzebują natomiast olejów o większych cząstkach, które będą pasowały do dużych przerw między łuskami (oleje z dużą zawartością kwasów wielonienasyconych np. z pestek winogron, ze słodkich migdałów, orzechowe, dyniowy, malinowy, kukurydziany).