Piekło czy niebo? Zrób test na porowatość włosów!

porowatosc-wlosow.jpgGdzie nie spojrzeć, tam mowa o porowatości włosów. Łatwo o pogubienie się w produktach do pielęgnacji włosów. Zwłaszcza kiedy nie wiemy w jakiej są kondycji. Nie wspominając już o kupnie olejku, który doda włosom blasku i nie napuszy ich. Weź włos i wykonaj test piekło-niebo, żeby poznać odpowiedź na pytanie „jaką porowatość mają moje włosy”. Jak to zrobić?

PIEKŁO CZY NIEBO DLA WŁOSÓW?

Porowatość włosów to nie bajka. Włosy też mogą osłabiać swoją kondycję tak samo, jak cały organizm. Wystarczy nieodpowiednia pielęgnacja, obciążanie wieloma zabiegami, narażenie na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a nawet mało zróżnicowana dieta uboga w składniki odżywcze. To oznacza, że wszystko leży w naszych rękach. To my decydujemy, czy nasze włosy są w niebie, czy może bliżej im do piekła.

Porowatość włosów
Bardzo ważne przy określaniu kondycji włosów jest położenie łusek względem łodygi włosa. Porowatość można podzielić na niską, średnią, wysoką lub mieszaną. Im wyższa porowatość, tym bardziej odchylone łuski i osłabione włosy. Wysokoporowate włosy są suche, matowe, łamliwe i bardzo słabe. Niskoporowate to zupełne przeciwieństwo.

TEST PIEKŁO-NIEBO

Przygotuj:

  • jeden cały włos z głowy
  • szeroką i przezroczystą szklankę
  • czystą wodę
  • nożyczki

Weź kosmyk, który wypadł w sposób naturalny albo wyrwij jeden z głowy. Podziel go na przynajmniej trzy części. Nożyczkami utnij 2-4 cm włosa mniej więcej u nasady, tyle samo ze środka i fragment z końcówką (bez względu na to, czy jest rozdwojona, czy nie). Po co? Jeden włos może mieć różną porowatość na długości np. niską u nasady, a wysoką na końcach.

Do szklanki wlej wodę. Mniej więcej ¾ wysokości. Bardzo ważne jest, żeby szklanka była szeroka i przezroczysta – włos nie przyklei się wówczas do ścianek, a jego zachowanie w wodzie będzie łatwo obserwować. Wrzucaj do wody kolejne fragmenty włosów i obserwuj, co się z nimi dzieje. Pamiętaj, który włos był z jakiej długości, żeby móc potem dobrać odpowiednią pielęgnację.

Włos unosi się na wodzie – łuski są domknięte, niska porowatość
Włos bardzo wolno opada lub unosi się w połowie wysokości – średnia porowatość
Włos szybko opada na dno – łuski są mocno rozchylone, wysoka porowatość

Pamiętaj! Raj dla włosów to odpowiedni olej, który poprawi ich zdrowie, utrzyma dobrą kondycję. Niskoporowatość to fryzjerskie niebo. Lepiej unikać piekła, którym dla włosów jest wysoka porowatość. Jeśli masz wysokoporowate włosy, zadbaj o ich intensywną pielęgnację.