Sprawdź to. Jak dbać o włosy o mieszanej porowatości?

porowatosc-wlosow.jpgPorowatość włosów jest bardzo ważnym aspektem, który każda kobieta powinna uwzględniać w codziennej pielęgnacji. To zjawisko, które wyjaśnia np. czemu po niektórych szamponach lub olejach nasze włosy się puszą, a po innych nie. W uproszczeniu włosy niskoporowate lubią oleje nasycone, a te wysokoporowate wielonienasycone. Co zrobić, kiedy nasze włosy mają mieszaną porowatość?

Porowatość włosów to kluczowy element pielęgnacji, bez którego wybór oleju do pielęgnacji jest niemal niemożliwy. To od porowatości włosów, czyli stopnia odchylenia łusek od łodygi, zależy rodzaj oleju i innych produktów do pielęgnacji. Zasada jest w miarę prosta.

Włosy niskoporowate bardziej lubią oleje o większej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych, te o cząsteczkach dużo mniejszych. Nie jest jednak zasadą.
Włosy wysokoporowate mogą się puszyć przy nieodpowiednim produkcie do olejowania. Uwielbiają oleje z kwasami tłuszczowymi wielonienasyconymi, mające większe cząstki.

Co zrobić, kiedy mamy włosy o mieszanej porowatości?

W internecie roi się od poradników dotyczących pielęgnacji włosów olejami, jednak wszystkie kręcą się wokół trzech grup włosów: nisko-, średnio- i wysokoporowatych. Gdzieniegdzie można natknąć się jedynie na wzmianki o tym, że porowatość włosów może być różna u jednej osoby.

Włosy o mieszanej porowatości wbrew pozorom ma bardzo wiele kobiet. Mieszana porowatość włosów oznacza, że jeden włos ma łuski o różnym stopniu odchylenia na całej długości np. jest niskoporowaty u nasady, a wysokoporowaty na końcach. Dzieje się tak, dlatego że niezabezpieczane niczym końcówki włosów łatwiej ulegają uszkodzeniom, wysuszają się, rozdwajają i tracą cenne składniki odżywcze.

Pielęgnacja włosów o mieszanej porowatości musi łączyć w sobie zasady, które odnoszą się do każdego z typów włosów. Jeśli mamy włosy niskoporowate u nasady to do masażu skóry głowy wybierajmy np. olej rycynowy, masło kakaowe, olej palmowy lub lniany. Na rozdwajające się i suche końce nakładajmy jednak zabezpieczający olej do włosów wysokoporowatych np. z pestek winogron lub słodkich migdałów.

Łączenie w pielęgnacji włosów o mieszanej porowatości olejów o różnej gęstości i wielkości cząsteczek jest kluczowe i gwarantuje pojawienie się pożądanych efektów.