Olejowanie, odżywianie, porowatość… pielęgnacja włosów od kilku miesięcy utrzymuje się na liście top tematów magazynów urodowych. Kobiety doszły do wniosku, że czas zawalczyć o piękne włosy, których kondycja pozwoli na fryzurowe szaleństwa.
Pewnie nie raz byłaś u fryzjera, bo potrzebowałaś oryginalnego uczesania na wieczór albo specjalną okazję. Ile razy w trakcie takiej wizyty stylista powiedział Ci, że niewiele może zrobić z takich włosów? Wbrew pozorom zdarza się to często wielu kobietom. Nie powinniśmy się dziwić fryzjerom. Z cienkich, suchych, osłabionych i wypadających włosów niewiele da się wyczarować, a każde upięcie będzie wyglądało licho.
Cel: zdrowe i mocne włosy niskoporowate
Jeśli masz włosy w bardzo dobrej kondycji, możesz zdziałać więcej. Po pierwsze, ich pielęgnacja nie musi być tak intensywna i nastawiona na regenerację uszkodzeń. Po drugie, silne włosy są mniej podatne na uszkodzenia np. wysoką temperaturą i innymi czynnikami. Zatem łatwiej o zakręcenie lub zafarbowanie włosów zdrowych, które nie będą po takim czasu wyglądały jak siano.
Co do tego ma porowatość?
Porowatość włosów to świetny sposób na określenie ich stanu i wybranie odpowiednich do problemu kosmetyków pielęgnacyjnych. Im wyższa porowatość, tym większy problem. Włosy wysokoporowate tracą bowiem wodę i składniki odżywcze w zastraszającym tempie, dlatego są tak suche, łamliwe, szorstkie i matowe. Poza tym są dużo bardziej podatne na uszkodzenia, a więc potrzebują więcej ochrony.
Jak zadbać o niską porowatość włosów?
Co zrobić, żeby włosy były dobrej kondycji i dawały lepsze możliwości? Niskoporowatość włosów to wcale nie jest niedościgniony mit. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i dopasować swoją pielęgnację do stanu włosów.
1. Nie niszcz swoich włosów!
Ogranicz wszystkie szkodliwe dla włosów czynniki, a one z pewnością odpłacą się blaskiem i aksamitną miękkością. Zrezygnuj z farbowania, prostowania, lokówki i innych podobnych zabiegów.
2. Pielęgnuj swoje włosy!
Tutaj znowu kłania się porowatość włosów. Jeśli masz włosy niskoporowate używaj olejów o niewielkich cząsteczkach i takich, które zapewnią ochronę przed rozchylaniem się łusek. Mając zniszczone włosy musisz natomiast zadbać o ich regenerację. Najlepsze oleje do włosów wysokoporowatych to te o dużych cząsteczkach, z dużą zawartością kwasów tłuszczowych nienasyconych. Pomagają wypełnić szczeliny w strukturze włosów i domknąć nadmiernie odchylone łuski. A stąd już krótka droga do prawidłowej porowatości włosów.